Program | Květen 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
03 Pá
20.00 h
Jana Fabiánová & Jazz appeal
New millennium classics
akce měsíce
vstupné Dobrovolné

Zaposlouchejte se do nové krásné hudby z dílny současných amerických skladatelek Jeannie Tanner (Chicago) a Toni Jannotta (Los Angeles). Zpěvačka Jana Fabiánová si po sedmi letech v USA s sebou domů, kromě dvou hudebních cen a jedné nominace, přiváží také zcela nový, v Evropě nikdy nehraný, jazzově melodický repertoár. Vše je zahalené do přijemného zvuku kapely Jazz Appeal jejíž sestava již sama o sobě zní lákavě: vibrafon Radek Krampl, klavír Jiří Růžička, kontrabas Václav Kupka, bicí Jiří Pělucha.
Tento koncert je jedinečný i tím, že se jedná o předpremiéru projektu. Kapela bude hrát tento repertoár pro posluchače úplně poprvé. Může se tak stát, že se vloudí chybička, ale to přece k předpremiéře patří, jsme taky jen lidi Můžete se těšit na večer plný pohody i radosti z nové muziky.

06 Po
19.30 h
Guttersnipe [uk], O Reche Modo [fr]
Koncert
akce měsíce
vstupné

Kulturní čtrnáctideník A2 uvádí večer hudebního extremismu. Vystoupí britské duo Guttersnipe a francouzský performer O Reche Modo.

 

V produkci britského dua Guttersnipe se mísí tolik heterogenních prvků, že pro ni hudební publicisté často vymýšlejí šroubované charakteristiky typu „queer absurdist no wave noise rock abstract freak out“. Operovat se žánry není na místě, protože hudba leedské skupiny opravdu spíše než k vlnám odkazuje k moři: je rychlá, hlučná, výbušná, hysterická a přitom úspěšně nabourává rocková klišé. Bicí a kytaru, tradiční rockové instrumenty, podrývá a zabstraktňuje elektronika a výsledný zvuk působí občas až bruitisticky. Když k tomu připočteme hmyzí pseudonymy (Uroceras Gigas a Tipula Confusa) a genderově fluidní přístup, můžeme se těšit na podvratný hudebně-performanční mindfuck.

https://guttersnipe.bandcamp.com
https://www.youtube.com/watch?v=g4MjQ4udzFM

 

Za názvem O Reche Modo se skrývá v Praze usazený francouzský hudebník Romano Krzych, který začínal jako jazzový saxofonista ovlivněný Johnem Coltranem a v současné době ho lze označit za ryzího zvukového extremistu. Kromě saxofonu využívá elektronické ruchy, mixpultové vazby, zkreslený vokál či diktafonové nahrávky a všechno, co dělá, dokáže převrátit tak, aby každá investice byla předem zabitá a každý deficit maximálně zúročen. Hlavní tvůrčí tajemství Romana Krzycha spočívá v tom, že nikdy nepustí, co se mu už dávno rozpadlo pod rukama. Příležitostně organizuje koncerty a provozuje Rádio Nuda, v němž kombinuje pouštění nahrávek s živou zvukovou improvizací.

https://orechemodo.bandcamp.com
https://www.youtube.com/watch?v=ueCUHOIiXJA

 

https://www.facebook.com/events/312344182771082/

08 St
20.00 h
Malá
KALD DAMU
akce měsíce
vstupné 50/100

Daleko, daleko v moři je voda tak modrá jakokvěty nejkrásnějších chrp a tak jasná jako nejčistší sklo. Ale je tam neobyčejně hluboko, hlouběji, než kdy jaká kotva dosáhne. A muselo by být mnoho kostelních věží na sebe nastavěno, aby ze dna nad vodu vyčnívaly. Tam žije pronárod mořský.
Autorská inscenace Terezy Černé a Jana Dvořáka na motivy pohádky H. Ch. Andersena Malá mořská víla.

Režie, scénografie: Tereza Černá
Scénář, text písně: Jan Dvořák
hraje: Eliška Hanušová
hudba, zvuk: Petr Kolman
produkce: Adam Svoboda

Kapacita diváků je značně omezena.

18 So
19.30 h
Phal:Angst [a]
Magadan [cz]

Phal:Angst [a]

PHAL:ANGST from Vienna started as a jam project of industrial duo PHAL and solo ambient project ANGST in 2006.
Since then the group has played countless liveshows, published 3 albums (plus one remix album) and done most of the soundtrack for Saila, a feature film by Julia Ostertag from Berlin.
The new album PHASE IV was published on 28 September 2018.
The initial off-the-cuff downtempo breakbeat doom of the first album matured into industrial and postrock on the following ones.
Transitoriness is PHAL:ANGST’s driving concept. The abyss of human existential dread and urban dystopia rock in harmonic unison. Drone, industrial and ambient congress between ashes and debris.
The sound is inspired by Earth, Bohren & Der Club Of Gore, Neurosis, Front 242, John Carpenter, David Lynch, Swans, Einsturzende Neubauten, Kraftwerk, Godflesh and Isis.
Sinister visuals created using found footage, cut & paste and rearrange techniques turn liveshows into multimedia performances.
In 2016 the band celebrates their 10 years jubilee and the start of a new bassist.
Discography:
• для однои руки (2007)
• Score/Soundtrack for Saila (The Wasteland Sessions, 2008)
• Shiver With Cold (2009)
• Black Country (2014) (recorded/mixed by Alexandr Vatagin, mastered by Patrick Pulsinger)
• Black Country Revisited (2014) (feat. Electric Indigo, Chra, David Pfister, and many more.)
• PHASE IV was released on 28 September 2018.

Links:
www.med-user.net/phalangst
https://soundcloud.com/phalangst
www.facebook.com/phalangst
www.youtube.com/bloodshed666records
www.phalangst.bandcamp.com
www.bloodshed666.net

20 Po
19.30 h
Booker Stardrum [us]
Microvomit [cz]
akce měsíce
vstupné Vstup 100 CZK, 120 s aktuálním číslem čtrnáctiden

Kulturní čtrnáctideník A2 a kolektiv Jednota (tentokrát ve složení Letmo, Marast & ][) uvádí experimentální hudební večer, v němž se propojí zvukové gurmánství amerického perkusisty a skladatele Bookera Stardruma se sonickou náloží českobudějovického tria Microvomit.

 

Booker Stardrum je losangeleský perkusista, improvizátor a skladatel. Ve snaze evokovat prchavý, nelineární prostor zvuku vytváří kompozice, které mají hutný, až skulpturální charakter: jsou založeny na soustředěném vrstvení nástrojů a intuitivním přístupu k rytmu. Jeho nejnovější album Temporary etc​. (NNA Tapes 2018)​ je pečlivě promyšleným amalgamem elektroakustické hudby, minimalismu, ambientu, jazzu a experimentální elektroniky. Při svých živých vystoupeních kombinuje klasické bicí se samplovacím systémem, pomocí nějž dekonstruuje zvukový svět zachycený na albu. Vedle své sólové tvorby čile spolupracuje s hudebníky i skupinami rozmanitých přístupů i stylů.

https://bookerstardrum.com/

https://bookerstardrum.bandcamp.com

 

Tříčlenná formace Microvomit vznikla na troskách několika kapel z okruhu českobudějovického labelu a promotérského kolektivu Noise Assault Agency Budweiss. V jejich improvizovaných setech je hutný kytarový noise rozrážen freejazzově rozvolněnou rytmikou. Dříve platili za nekorunované krále agresivity a především sebedestrukce, v současnosti jejich vystoupení mívají spíše rituální a někdy až kosmický rozměr. Základní devíza se ovšem nemění: Psychedelie bude špinavá, nebo nebude vůbec.

https://microvomit.bandcamp.com

 

FCB event

 

http://potrva.cz

http://advojka.cz/a2plus

http://letmo.net/productions/

http://www.marastmusic.com/

https://www.facebook.com/doublebrackets

23 Čt
18.30 h
Košt dětské literatury
Sylva Francová, Zuzana Frantová a další
akce měsíce
vstupné volné

Literární podvečer pro děti! Autorské čtení úspěšné spisovatelky a ilustrátorky Sylvy Francové (např. "Áďa spadla do kanálu", více na www.sylvafrancova.com), kterou doprovodí neméně úspěšná spisovatelka Zuzana Frantová (např. kniha Vikinská princezna).
Tak vezměte děti do dejvické kavárny Potrvá! Bude se číst, prohlížet, kreslit, poslouchat hudba, možná i tančit!
Vstup zdarma.
Těšíme se na vás!

26 Ne
20.00 h
WAR-IN-PROGRESS
Relikty hmyzu
akce měsíce
vstupné

Válka na Ukrajině ještě pořád neskončila. 
Akorát už nikoho nezajímá.
Ale my jsme tam byli.
My jsme s nima mluvili.
Byli jsme kousek od fronty. Kousek od hranice separatistický Doněcký lidový republiky.
Odjeli jsme na Ukrajinu a doufali jsme, že nám pak všechno bude konečně jasný.
A teď bysme vám rádi řekli, jaký zásadní pravdy o světě jsme tam zjistili.

Závěr trilogie o válce na Ukrajině - o tématu, kde žádný závěry neexistujou. Válka závěr nemá.

========================

[[ WAR-IN-PROGRESS ]]
Hrají: Stephanie Van Vleet, Natálie Nováková, Antonie Rašilovová
Režie: Šimon Stiburek
Hudba: Vojta Vávra
Video: Lukáš Hausenblas a Relikty
Scénografie: Mari Bouřilová
Produkce: Magdaléna Bejdáková

Na vývoji inscenace dále spolupracovali: Maksym Maksymčuk, Adam Pospíšil, Marta Hemannová, Edita Valášková, Justina Grecová a další

========================

Tak trošku jakože premiéra třetí, závěrečné, části našeho dlouhodobého projektu. Pro pár kamarádů, v Potrvá, abysme si to zkusili.

========================

Činnost spolku Relikty hmyzu je podporována hlavním městem Praha, Státním fondem kultury ČR a Nadací Život umělce.
http://kultura.praha.eu/jnp/cz/granty/index.html
https://www.mkcr.cz/statni-fond-kultury-cr-42.html
http://www.nadace-zivot-umelce.cz/

========================

29 St
19.30 h
RickoLus [us]
Důlní pes [cz]
akce měsíce
vstupné TBA

Rick Colado aka RickoLus aka Rikouš aka náš oblíbenej mimoň aka trubadúr z Jacksonville se vrací. Rok 2019 je ve znamení nový desky: 10" s názvem "Archways" vyjde na jaře na Lokal Rekorc a v podstatě navazuje na Rickovo poslední turné, jehož důležitou součástí byly i songy - docela geniální songy - s klavírem. Tak teď je budeme mít všechny pohromadě na krásným vinylu. Pokud si ale můžeme dovolit tipovat, dojde i na osvědčený šlágry s akustickou kytarou. Taky už ladíte vytí do polohy kojota? Nebo to je sakra mula?