Program | Říjen 2019

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
07 Po
19.00 h
Aaron Turner [us], William Fowler Collins [us], Nebulosa [swe]
Koncert
akce měsíce
vstupné 333

Jednota uvádí:

Aaron Turner (ISIS, Sumac, Old Man Gloom...) vystoupí sólově v pondělí 7. října v Potrvá. Spolu s ním se můžete těšit na ambientního hudebníka Williama Fowlera Collinse (Sige Records) a kytarového improvizátora Joela Fabianssona aka Nebulosa. Vstupenky za předprodejní cenu 333 Kč k dispozici v síti GoOut.


Aaron Turner (us)
Jedna z největších osobností alternativních mutací tvrdé kytarové hudby. Stopy Aarona Turnera jsou početné i hluboké, ať už se bavíme o kapelách, ve kterých kdy hrál, anebo labelu Hydra Head, který založil, a který - podobně jako Southern Lord anebo Neurot - formoval vkus nejednoho posluchače hlučné (a) hutné hudby.

Vydavatelství Hydra Head je domovem kapel Today Is the Day, Cave-In anebo Cult of Luna a přirozeně zaštítilo i aktivity Turnerových kapel: vliv postmetalových ikon Isis netřeba rozvádět, u HH ale vyšlo třeba i skvělé LP kapely Jodis, ve které Turner křísil plíživé zlo spolu s Jamesem Plotkinem a Timem Wyskidou.

Aktuálně Turnera nejvíce zaměstnávají znovu koncertující Old Man Gloom a zejména Sumac - ultrahutná kapela, dost možná ta nejextrémnější, ve které kdy Turner hrál. Duševní rovnováhu pak navozuje v duu Mamiffer, v němž tvoří po boku své ženy Faith Coloccii. A to není zdaleka všechno: Turner působil i v all-star týmu kapely Twilight, v Greymachine se potkal s dalším pracantem Justinem K. Broadrickem, s Danielem Menchem nahrál společný split - a vydal ho na labelu Sige, který vede spolu se svou ženou. Kdy to stíhá? Taky nevíme, každopádně teď bude mimořádná šance zažít naživo jeho sólové vystoupení.

instagram.com/aaronbturner


William Fowler Collins (us)
Kdy vzniká ze statického zvuku struktura? Jak strohé prostředky mohou předat příběh? Kde jsou hranice slyšeného? Americký hudebník William Fowler Collins se nesnaží o revoluci v (dark)ambientních a dronových principech, jeho přístup k nim je ale značně specifický a – při vší nenápadnosti – až extrémní. Jeho „hudba okolí“ znamená především bytí na hranici, liminalitu, což nejlépe ilustruje právě jeho aktuální deska Field Music.

Collins staví skladby na vágně rytmických syntetických smyčkách, které zpravidla zůstávají zvukově velmi syrové a které samy o sobě působí mechanicky – nejsou upravené do hypnotických vzorců. Tahle zvuková a skladatelská nehudebnost je jedním z prvků liminality, který nutí poslouchat nanovo, pozorněji. A to je potřeba, protože nad potemnělými plochami vyvstávají ještě melodické útržky na hranici slyšitelnosti. Je to hudba primitivní a precizní, prostá a složitá zároveň.

Skvělým příkladem Collinsovy mnohoznačnosti v jednoduchosti je i samotný název alba. Může jít o hudbu k práci na poli, na válečné pole, Collins sám přidává význam field = fyzické já dle staroindických eposů a konečně obal s fotkou ranče, kde byla sestavena první jaderná zbraň, upomíná dle labelu na pole jako matérií časoprostoru. Idyla, konflikt, mystika, teror.

Autor sám má solidní renomé na americké experimentální scéně a čile se do ní zapojuje. Jeho nahrávky vyšly mj. na prestižních labelech Type, Blackest Rainbow, Utech či Digitalis, spolupráce zahrnují členy Isis a Jex Thoth nebo Daniela Mencheho.

williamfowlercollins.bandcamp.com


Nebulosa (swe)
Nebulosa je projekt švédského kytaristy Joela Fabianssona, jinak člena kapely Anny von Hausswolff, který pracuje podobně jako Collins s určitou snovou logikou. Ta má ale v tomto případě podobu kytarových improvizací ponořených v reverbu, které se od lyrických meditací – se stopami westernu i sakrálních nálad – přesouvají k hutnějšímu vazbení a dronům. Kouzlo Nebulosy spočívá v dění na okrajích, kde ozvěny zefektovaných sól srážejí do nečekaně bohatých ploch.

facebook.com/n3bulosa


Jednota tentokrát: ][, Heartnoize Promotion, Letmo Productions, Marast Music, Naše Koncerty

08 Út
19.00 h
Science Café Praha
Úvod do teorie her a experimentální ekonomie

Po letní přestávce Vás zveme vás na 110. Science Café v Praze, jehož hosty budou
Pavel Kocourek, Ph.D, matematik, ekonom a dobrodruh,
a René Levínský, Ph.D, ekonom, dramatik a matematik.

Anotace:

Běžný ekonomický model předpokládá, že my, lidé, jednáme chladnokrevně ve svůj prospěch. Důmyslně volíme svá rozhodnutí tak, jako geniální šachista volí své tahy ve hře. O tom, nakolik je takový předpoklad zavádějící, se přesvědčíte sami ve hře, kterou Vás provede experimentální ekonom René Levínský.

Vyplatí se při soutěžení odhalit svůj úspěch soupeři? Je strategičtější vyvinout větší úsilí na začátku, nebo raději v závěrečné fázi závodu? Za určitých předpokladů se tyto otázku dají odpovědět pomocí matematických modelů. Konkrétně, v případě soutěže firem v patentování se situace dá popsat relativně jednoduchým matematickým modelem, jehož analýza ovšem vůbec není přímočará. Jak se takový model dá odvodit a analyzovat, zda jsou použité předpoklady smysluplné, a k jakým závěrům se dá dospět bude debatovat Pavel Kocourek, absolvent doktorského studia v Ekonomii na Newyorské univerzitě, který působí na CERGE-EI.
°°°°°

* Toto Science Café je zdarma. Jsme ale malá neziskovka a bez podpory fanoušků, kteří se chtějí díky Science Café dozvídat něco nového, se neobejdeme. Budeme vděčni za vaši podporu na www.startovac.cz/patron/science-cafe.
* Na akci neděláme rezervaci, přijďte prosím včas a vyberte si své místo.
* Na akci budeme natáčet (díky SlidesLive) a fotit.
* Záznamy předcházejících Science Café si pusťte na www.slideslive.com/sciencecafe nebo na www.soundcloud.com/sciencecafe.
* Hlavním partnerem je společnost LMC, partnery jsou Nakladatelství Academia, VESMÍR, SlidesLive a LukyLab.

www.sciencecafe.cz

17 Čt
20.00 h
Koštování literatury
POEZIE s Petrem Borkovcem a dalšími hosty
akce měsíce
vstupné Dobrovolné

Zveme vás na další večer autorského čtení v kavárně Potrvá! A tentokrát to bude večírek poetický. ✨ Svoje básně vám dají okoštovat oceňovaný básník a překladatel Petr Borkovec a básnířka Petra Juklová. 📚
Poezie, lahve a skleničky už se na vás třesou! Přijďte to všechno okoštovat! 📔🍾🍷
Vstup zdarma.
Zdraví,
Markéta a Lenka

27 Ne
19.30 h
VekslImpro
Láďa Karda & Tomáš Havlínek
akce měsíce
vstupné Dobrovolné, doporučeno 100,-

Osmý z VEKSL improvizačních večerů v kavárně Potrvá!
O VEKSLU: {z německého wechsel = střídání}
Láďa bude každý z těchto večerů hrát pokaždé s někým jiným a pokaždé něco jiného. Pozve si k sobě lidi, se kterými si vždycky chtěl zahrát, ale v životě na to nebyl čas a místo. Navíc poslední dobou zjišťuje, že ve dvou se improvizuje úplně nejlíp. Jako další přijal pozvání herec Tomáš Havlínek.

Vstupné je dobrovolné.

28 Po
20.00 h
"5 373 968" - České uvedení
Klub Commedia
 
vstupné 150

" Gli ho urlato dietro! Gli ho urlato dietro con tutta la mia debole forza, come ho potuto... per lui in modo buffo... come coniglio in fondo non si hanno molte possibilità "

"Řval jsem na něj! Řval jsem ze všech svých malých sil, jak jen jsem mohl... pro něj roztomile ... Jako králík toho zkrátka moc nezmůžete. "

Attesa, attesa, attesa, è quello che vive l'eroe-narratore di una storia particolare - la storia di un piccoletto, buffo, pelosetto, cupo e per nulla positivo.

" 5 373 968" è un numero ma è anche il titolo della nuova messinscena della compagnia teatrale ceco-italiana Klub Commedia.

La prima avrà luogo nella città italiana di Biella presso lo spazio teatrale La Zona.
Vi informeremo presto sulle date praghesi.

Attori: Maddalena Rossi e Jáchym Kučera
60 minuti
biglietti: 150 Kč
--

Čekání, čekání a čekání... To zažívá hlavní hrdina a vypravěč svého zvláštního příběhu - příběhu malého, roztomilého, chundelatého, chmurného a vůbec ne pozitivního příběhu.

"5 373 968" je číslo, ale také název nové inscenace Česko-italského divadelního uskupení Klub Commedia.

Premiéra se uskutečnila v Italském městě Biella v divadle La Zona 26.8. 2019. Nyní ho pro vás uvádíme i v Praze.

Hrají: Maddalena Rossi a Jáchym Kučera
Délka: 60 minut
Vstupné: 150 Kč