Program | Leden 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
06 Po
20.00 h
Relikty: [[ War-In-Progress ]] _část třetí a poslední _premiéra?
Divadelní představení
 
vstupné 80/140

Třetí a závěrečná kapitola našeho několikaletého projektu o válce na Ukrajině. Přijďte se podívat, k čemu jsme došli... Tak trošku pražská premiéra - sice už jsme to hráli několikrát, ale oficiálně v Praze v téhle podobě ještě ne.

=============================================

Válka na Ukrajině ještě pořád neskončila.
Akorát už nikoho nezajímá.
Ale my jsme tam byli.
My jsme s nima mluvili.
Byli jsme kousek od fronty. Kousek od hranice separatistický Doněcký lidový republiky.
Odjeli jsme na Ukrajinu, a doufali jsme, že nám pak všechno bude konečně jasný.
A teď bysme vám rádi řekli, jaký zásadní pravdy o světě jsme tam zjistili.

Závěr trilogie o válce na Ukrajině - o tématu, kde žádný závěry neexistujou. Válka závěr nemá.

=============================================

[[ WAR-IN-PROGRESS ]]
Hrají: Stephanie Van Vleet, Natálie Nováková, Kryštof Lepšík
Režie: Šimon Stiburek
Hudba: Vojta Vávra
Video: Lukáš Hausenblas a Relikty
Scénografie: Mari Bouřilová
Produkce: Magdaléna Bejdáková

07 Út
19.00 h
SAMA, DOMA? v Potrvá
Divadelní představení
 
vstupné Dobrovolné

Vítejte u živé verze pořadu Sama doma! Tématem dnešního večera bude Život na ulici, a jak na něj Vám představí odborníci na slovo vzatí.

Těmito větami začíná divadelní představení „Sama, doma?“ vytvořené členy Komunitního centra Žitná, které pracuje s lidmi bez domova. Všichni herci mají s bezdomovectvím nějakou zkušenost, a tak je opravdu můžeme nazývat odborníky. Celý večer se line v duchu pořadu Sama doma. Stejně jako v něm, také v naší live verzi si moderátorské duo zve na pódium rozličné hosty, kteří publiku zábavnou formou poradí, jak na to, pokud se jednou sami ocitnou na ulici. Divák se dozví nejen zcela základní informace, například jak se správně obléct, ale zúčastní se i kurzu vaření nebo spacího workshopu. „Sama, doma?“ je autorské představení, na kterém se podíleli všichni herci. Každý z nich do něj vložil něco ze svého života a tak publikum zažije nejen 45 minut zábavy, ale i emočně silných momentů.

09 Čt
19.30 h
ZA EVOU STEHLÍKOVOU
První Bubeníčci roku 2020
 
vstupné Dobrovolné

V srpnu 2019 nás opustila Eva Stehlíková, největší česká znalkyně antického dramatu a divadla, světově známá teatroložka a klasická filoložka, inspirativní pedagožka a kritička s pronikavě bystrým úsudkem a velkým smyslem pro humor. S humorem bychom ji rádi připomněli i my. Připomeneme si její postřehy o současném i dávném divadle, břitké glosy a samozřejmě i vynikající překlady, se zvláštním zřetelem na její dílo poslední: Dramatické spisy Senekovy jež postupně vydává nakladatelství Větrné mlýny

Provází: Michal Zahálka teatrolog a (zejména divadelní) překladatel z francouzštiny a angličtiny a Pavel Drábek anglista, teatrolog, profesor na University of Hull, editor Senekova dramatického díla.

Účinkují: Hana Kofránková ,Petr Konáš, Markéta Potužáková a Přemysl Rut

14 Út
19.00 h
Science Café Praha
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem
 
vstupné Dobrovolné

Dozvíte se, jak se u malých dětí objevují první známky znalosti jazyka, jak se rozvíjejí a jak se to dá zkoumat. Řeč bude o výzkumu raného porozumění slovům a gramatice. Důležitou oblastí výzkumu jsou poruchy a komplikace jazykového vývoje. Kdy se vývojové poruchy jazyka objevují, jak se projevují a jaké mají dopady na děti?
V druhé části večera se pozornost zaměří na bilingvní nebo multilingvní prostředí. Je zřejmé, že umět více jazyků přináší spoustu výhod – lépe se domluvíme, získáme větší rozhled a třeba i lepší pracovní příležitosti. Přináší ale znalost více než jednoho jazyka i něco dalšího, liší se od sebe nějak jednojazyční a vícejazyční mluvčí? Přednáška představí psycholingvistické poznatky o tom, jaký dopad má na lidi skutečnost, že ovládají více jazyků. Zaměří se na výzkumy, které poukazují na lepší kognitivní schopnosti u vícejazyčných mluvčích (např. na lepší pozornost). Dozvíte se také, zda vícejazyčnost nemůže mít třeba i nějaké nevýhody (například v tom, že vícejazyční mluvčí mohou mít problém vybavit si nějaké slovo ze svého mateřského jazyka).

17 Pá
18.00 h
Studium medicíny v Česku a na Slovensku
Přednáška
 
vstupné volné

Bezplatná beseda v neformálním prostředí kavárny o tom, jaké to je studovat medicínu (všeobecné a zubní lékařství), co obnáší práce lékaře a jak se úspěšně připravit na přijímací zkoušku na LF. Všichni, kdo koketují s myšlenkou studovat medicínu, jsou srdečně zváni!

Registrace na: https://www.mudrstart.cz/prednaska-beseda/praha-17-1-2020

Každý účastník navíc získá vzorek našich přípravných materiálů, které se určitě budou hodit k přijímačkám! :)

18 So
19.30 h
Golden Apes [de]
Support: Alex Kelman [ru]
 
vstupné 200 v předprodeji
GOLDEN APES / goth, post-punk, DE /
Již od svého vzniku v roce 1998 je skupina GOLDEN APES uznávaným klenotem zářícím na nezávislé a gotické hudební scéně. Právě díky své obtížné definovatelnosti a všestrannosti zaujímá skupina své postavení vycházející z nároků a obsahu, které z ní činí významnou stálici na alternativní hudební scéně.
Ať již jde o název skupiny vypůjčený z díla Friedricha Nietzscheho, mocný jazyk obrazů a surrealismus, které jsou základem tvorby skupiny, doprovázené poetickými texty Peera Lebrechta, které jsou tematicky neklidným průzkumem v melancholii a mystice, emocích a filozofii, udržovaným chytlavým, avšak uceleným aranžmá, překonávajícím hranice a konvence až do hlubokých prožitků v hudbě a emocích, drsnosti a touze. Každá skladba tak může vyznít zcela jinak.

ALEX KELMAN / psychedelic pop, RU /
Sibiřský uznávaný umělec a producent Alex Kelman přijede představit své nové singel „Alone“. Jeho hudba je směsice hlučných kytar, tanečních beatů a syntezátorů. Vše si zároveň podmaňuje občasnými vokály. Vzniká tak hodně zajímavý moderní elektronický rock.

 

GOLDEN APES / goth, post-punk, DE /

Since it was given birth back in 1998 the GOLDEN APES has been known as a shimmering gem in the independent wave- and gothic-scene. It is the difficulty of a rigid definition und their versatility, that provides the band a status stamped by requirement and content, making them an important constant within the musical landscape, that lies beyond the common mainstream.

From the band name, borrowed from the writings of Friedrich Nietzsche, through to the powerful picture language and surrealistic items, which are basics of the bands oeuvre, conducted by Peer Lebrecht´s poetic lyrics, which are thematically on a restless scout among melancholy and mystic, emotion and philosophy, sustained by catchy but complex arrangements, which avoid to bow to borders and conventions for keeping a emotional depth between melody and emotion, between roughness and longing You can discover every listening in a different new way.

ALEX KELMAN / psychedelic pop, RU /

Alex Kelman's musical output is a mixture of beautifully noisy guitars, catchy dance beats and arresting synths, layered with captivating vocals. Since 2015 Alex Kelman released 2 full albums, played over 200 shows all around clubs and festivals in Europe, Asia and South America. Performed at festivals: Pop-Kultur (DE), Tallinn Music Week (EE), Fusion (DE). Atlas Weekend (UA), Waves Bratislava (SK) and much more.

23 Čt
19.00 h
Vojtěch Varyš: Na vrcholu zoufalství
Křest románu
akce měsíce
vstupné volné

Vojtěch Varyš (1985–2018), enfant terrible české publicistiky, po sobě nezanechal pouze dlouhou řadu provokativních kritik a komentářů, ale také rukopis románu; nyní se kniha péčí nakladatelství Petr Štengl dostává do rukou čtenářů. Přijďte ji s námi pokřtít do Potrvá, poslechnout si ukázky v podání Martina Macháčka a zavzpomínat na doby, kdy v místním koktejlovém lístku figuroval "velký Varyš".


Anotace:

Štěpán Lotrinský, všeobecně přezdívaný Alsas, obráží lokál za lokálem – ve Wartenbergově kolečku, Hranicích oligofrenie nebo U Polského Danzigu se setkává nejen s nejvěrnějším přítelem Schulzem, ale i dalšími figurkami z orloje známých, milenek, akademiků a fašistů. Alkohol v nejroztodivnějších kombinacích teče proudem, o práci se mluvit nesluší a stranou čilého střídání partnerů zůstává jenom „nejnudnější chlápek v okolí". A přece Alsase vidíme stále častěji usedat ke starému sešitu a číst v něm, že dobrá nálada je pouhý klam a trik…