Program | Leden 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
18 So
19.30 h
Golden Apes [de]
Support: Alex Kelman [ru]
 
vstupné 200 v předprodeji
GOLDEN APES / goth, post-punk, DE /
Již od svého vzniku v roce 1998 je skupina GOLDEN APES uznávaným klenotem zářícím na nezávislé a gotické hudební scéně. Právě díky své obtížné definovatelnosti a všestrannosti zaujímá skupina své postavení vycházející z nároků a obsahu, které z ní činí významnou stálici na alternativní hudební scéně.
Ať již jde o název skupiny vypůjčený z díla Friedricha Nietzscheho, mocný jazyk obrazů a surrealismus, které jsou základem tvorby skupiny, doprovázené poetickými texty Peera Lebrechta, které jsou tematicky neklidným průzkumem v melancholii a mystice, emocích a filozofii, udržovaným chytlavým, avšak uceleným aranžmá, překonávajícím hranice a konvence až do hlubokých prožitků v hudbě a emocích, drsnosti a touze. Každá skladba tak může vyznít zcela jinak.

ALEX KELMAN / psychedelic pop, RU /
Sibiřský uznávaný umělec a producent Alex Kelman přijede představit své nové singel „Alone“. Jeho hudba je směsice hlučných kytar, tanečních beatů a syntezátorů. Vše si zároveň podmaňuje občasnými vokály. Vzniká tak hodně zajímavý moderní elektronický rock.

 

GOLDEN APES / goth, post-punk, DE /

Since it was given birth back in 1998 the GOLDEN APES has been known as a shimmering gem in the independent wave- and gothic-scene. It is the difficulty of a rigid definition und their versatility, that provides the band a status stamped by requirement and content, making them an important constant within the musical landscape, that lies beyond the common mainstream.

From the band name, borrowed from the writings of Friedrich Nietzsche, through to the powerful picture language and surrealistic items, which are basics of the bands oeuvre, conducted by Peer Lebrecht´s poetic lyrics, which are thematically on a restless scout among melancholy and mystic, emotion and philosophy, sustained by catchy but complex arrangements, which avoid to bow to borders and conventions for keeping a emotional depth between melody and emotion, between roughness and longing You can discover every listening in a different new way.

ALEX KELMAN / psychedelic pop, RU /

Alex Kelman's musical output is a mixture of beautifully noisy guitars, catchy dance beats and arresting synths, layered with captivating vocals. Since 2015 Alex Kelman released 2 full albums, played over 200 shows all around clubs and festivals in Europe, Asia and South America. Performed at festivals: Pop-Kultur (DE), Tallinn Music Week (EE), Fusion (DE). Atlas Weekend (UA), Waves Bratislava (SK) and much more.