Program | Únor 2020

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
01 So
19.30 h
VekslImpro
Láďa Karda & Sara Šoukal

Jubilejní desátý VEKSL improvizační večer v kavárně Potrvá!O VEKSLU: {z německého wechsel = střídání}Láďa bude každý z těchto večerů hrát pokaždé s někým jiným a pokaždé něco jiného. Pozve si k sobě lidi, se kterými si vždycky chtěl zahrát, ale v životě na to nebyl čas a místo. Navíc poslední dobou zjišťuje, že ve dvou se improvizuje úplně nejlíp. Jako další přijala pozvání slovinská improvizátorka Sara Šoukal.
Představení probíhá v rámci zimního improfestivalu Školy improvizace.
Vstupné je dobrovolné.
Představení bude v češtině, slovinštině, angličtině a dalších jazycích. Hudebně doprovází taktéž host ze Slovinska - Olivija Grafenauer.
ENGLISH:The tenth of VEKSL improv night at cafeteria Potrvá! Each night Láďa performs with a different improviser in a different game. He invites improvisers which he always wanted to perform with, but there just wasn't the time. Recently Láďa discovered that it's best to do improv with two people. The tenth to accept this invitation is Slovenian improviser Sara Šoukal.
The show is part of winter improfest of Škola improvizace.
Show will be in English, Czech, Slovene and maybe some other language. Musician for this evenig is Olivija Grafenauer.

02 Ne
19.30 h
Steve Buchanan / Paed Conca / Petr Vrba (US/CH/CZ), Skovka (CZ)
A2+ #96
akce měsíce
vstupné 100/120

Steve Buchanan / Paed Conca / Petr Vrba (US/CH/CZ)

Steve Buchanan je americký hudebník a tanečník žijící v Ženevě. Na širokém poli mezi zvukem a pohybem je aktivní od sedmdesátých let, ať už jde o projekt  Cybernetic Primal Therapy pro čtrnáct hudebníků (včetně osmi perkusistů), šest tanečníků, dvacet tři rádií a dvě předehrané smyčky, rozmanitou noisovou produkci nebo hru na altsaxofon a kytaru. Při svých transdisciplinárních performancích hojně využívá svůj vlastní interaktivní digitální nástroj 2nd Line Tranz Danz Floor, který umožňuje vytváření a ovládání hudby pomocí tance. Se švýcarským klarinetistou a skladatelem Paedem Concou pod hlavičkou Bushwac v roce 2007 vydali konceptuální album The Road That White Men Tread, na němž zhudebnili rasistické, xenofobní, sexistické nebo jiným způsobem pochybné texty významných postav světové kultury či politiky, jako jsou Rudyard Kipling, Joseph Conrad, Winston Churchill, William McKinley a další. Na koncertech v Česku dvojici doplní agilní tuzemský improvizátor Petr Vrba, který v posledních letech, navzdory své přezdívce Malý Miles, vedle dechových nástrojů (trumpeta, klarinet) hojně využívá nejrůznější elektroniku.

https://stevebuchanan.net

http://www.paed.ch

http://www.vrrrba.cz

 

Skovka (CZ)

Nový zvukově-pohybově-vizuální projekt Skovka má potenciál fungovat jako vzpruha pro všechny, které už začíná lehce nudit „střední proud“ volné improvizace a experimentální hudby, tvořený převážně kultivovanými bílými heterosexuálními muži mezi čtyřicítkou a smrtí. Performance Skovky, v jejíž sestavě najdeme tři členy skupiny Zabloudil(a), stojí na spojování těžko představitelného: zvukovou složku tvoří konfrontace analogového syntezátoru s akustickou kytarou a zpěvem, mezi hudebníky se proplétají tanečnice s tanečníkem, kteří by se mohli uplatnit v moderním výrazovém tanci i na retro diskotéce, ale také třeba v seriálu Městečko Twin Peaks, a celkovou atmosféru dokresluje vizualista pomocí živé projekce promítané na bílé oděvy performerů. Skovka působí jako něco mezi křesťanskou kapelou a vraždící sektou a ne náhodou se objevila, podobně jako Mansonova Rodina, na pomezí dekád. Co nás asi tak v novém desetiletí čeká?

https://www.youtube.com/watch?v=mNj63ZYBMfc

 

Akce probíhá s podporou Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a Pro Helvetia.

06 Čt
20.00 h
Sofija Kordić a Elena Buixaderas "Do neznáma"
Koštování literatury
akce měsíce
vstupné Dobrovolné

Na náš další košt literatury přijaly pozvání česky hovořící autorky pocházející ze zahraničí - Sofija Kordić (Chorvatsko) a Elena Buixaderas (Španělsko).
Sofija Kordić - román Hypofýza v exilu (překlad Jakub Novosad)
Elena Buixaderas - sbírka Koperníkovy hvězdy (překlad Tereza Riedlbauchová a Denisa Škodová)
Vstup zdarma.
Těšíme se na vás.
Lenka a Markéta

10 Po
19.30 h
Koncert pro basy, činely a housle
Koncert
 
vstupné Dobrovolné

Matouš Hejl – baskytara, činely
Petr Tichý – kontrabas
Michal Hrubý – basklarinet
Anna Romanovská Fliegerová – housle

11 Út
19.00 h
Science Cafe Praha
Recyklace budoucnosti
 
vstupné Dobrovolné

Únorovým tématem budou odpady. Je jich mnoho, mnoho již o nich bylo řečeno, ale po večeru s Olgou Šolcovou a Jakubem Bumbou (Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i.) je budete milovat. Uvidíte, co jste ještě neviděli, uslyšíte, co jste ještě neslyšeli.
Jaký je rozdíl mezi vysloužilými fotovoltaickými panely a peřím? Vlastně žádný. Obojí je možné bezodpadově recyklovat a získat čisté suroviny se širokým upotřebením. Když stojíte v supermarketu a v ruce držíte vaničku s očištěnými kuřecími prsy, napadne vás, co se stalo se zbytkem kuřete? Stehna leží ve vedlejším regálu, ale kam se ztratí peří ze 150 000 000 kuřat, které ročně v České republice sníme? Olga Šolcová vám ukáže, jak lze peří doslova přetavit v dále využitelnou směs aminokyselin a peptidů.
V druhé části večera vdechne Jakub Bumba druhý život fotovoltaickým panelům. Solární elektrárny mají životnost desítky let, nicméně nebudou fungovat věčně. Protože obsahují mnoho křemíku a dalších polovodičů tak potřebných pro výrobu veškeré elektroniky, bylo by velice nevýhodné tato zařízení nerecyklovat. Recyklace fotovoltaických panelů je dnes ale málo efektivní a představuje jistou ekologickou zátěž. Přijďte se přesvědčit na 114. pražské Science Café, že česká věda toto umí změnit.

13 Čt
19.30 h
Minor Pieces [ca]
Koncert
akce měsíce
vstupné TBA

„Alchymistická fúze lidského a onoho světa, která zní, jako kdyby William Basinski doprovázel Low. Hudba, jejíž zdroj se nachází v návykové krajině snu.“ Redakce MOJO se v recenzi na „The Heavy Steps Of Dreaming“, debutovou desku vancouverského projektu Minor Pieces, rozhodně nedržela zpátky… Minor Pieces tvoří Ian William Craig a Missy Donaldson: právě díky souznění výjimečného ženského a výjimečného mužského hlasu působí hudba dua jako pradávný komunikační prostředek; jako dialog mezi oběma složkami lidské osobnosti. Craigova úspěšná sólová kariéra (jeho album „Centres“ se dostalo mezi to nejlepší za rok 2016 v přehledech Uncut, The Wire, The Quietus a Drowned In Sound) je ostatně na představování klasicky vzdělaného vokálu v různých zvukových souvislostech založena. Minor Pieces na „The Heavy Steps Of Dreaming“ sázejí spíše na písničkovější polohu, nicméně nahrávka i tak potěší milovníky zvukových bludišť a krajin. Dvojice uvádí mezi své inspirační zdroje Low, Grouper, Mazzy Star, Portishead, Cowboy Junkies, Cat Power, Bjork, My Bloody Valentine a Talk Talk, my dodáváme ještě třeba Siskiyou. A milovníkům „starých časů“ může Craigův hlas připomenout dramatický projev Craiga Wedrena z Shudder To Think (který se mimochodem na poslední desce „Adult Desire“ vydal podobně neuchopitelným směrem, na který nabízejí i Minor Pieces).

14 Pá
19.00 h
Koncert na podporu nízkoprahového centra Beztíže
Koncert

Užijte si příjemný večer s přáteli v kavárně a baru Potrvá a objevte stále populárnější pražské hudebníky. Výtěžek ze vstupného věnujeme organizaci Beztíže sídlící na Žižkově, která pomáhá mladým lidem ohroženým rizikovými jevy a poskytuje jim sociální služby a preventivní programy.

100% ze vstupného 150Kč bude věnováno Beztíži. Program bude doplněn brzy.

21 Pá
20.00 h
P1ki for the first time
Koncert
 
vstupné TBA
24 Po
20.00 h
5 373 968 aneb Králík
Divadalní představení
 
vstupné 150

" Gli ho urlato dietro! Gli ho urlato dietro con tutta la mia debole forza, come ho potuto... per lui in modo buffo... come coniglio in fondo non si hanno molte possibilità "

"Řval jsem na něj! Řval jsem ze všech svých malých sil, jak jen jsem mohl... pro něj roztomile ... Jako králík toho zkrátka moc nezmůžete. "

Attesa, attesa, attesa, è quello che vive l'eroe-narratore di una storia particolare - la storia di un piccoletto, buffo, pelosetto, cupo e per nulla positivo.

" 5 373 968" è un numero ma è anche il titolo della nuova messinscena della compagnia teatrale ceco-italiana Klub Commedia.

La prima avrà luogo nella città italiana di Biella presso lo spazio teatrale La Zona.
Vi informeremo presto sulle date praghesi.

Attori: Maddalena Rossi e Jáchym Kučera
50 minuti
biglietti: 150 Kč
--

Čekání, čekání a čekání... To zažívá hlavní hrdina a vypravěč svého zvláštního příběhu - příběhu malého, roztomilého, chundelatého, chmurného a vůbec ne pozitivního příběhu.

"5 373 968" je číslo, ale také název nové inscenace Česko-italského divadelního uskupení Klub Commedia.

Premiéra se uskutečnila v Italském městě Biella v divadle La Zona 26.8. 2019. Nyní ho pro vás uvádíme i v Praze.

Hrají: Maddalena Rossi a Jáchym Kučera
Délka: 50 minut
Vstupné: 150 Kč

26 St
19.00 h
Cold Venus Revisited / Paint Me Red
Koncert
akce měsíce
vstupné Dobrovolné

Cold Venus Revisited
dark psychedelia, post-punk

Cold Venus Revisited je hudební projekt, který vznikl na konci roku 2018. Kapela se dotýká různých hudebních stylů, včetně psychedelie, shougaze a post-punku.

Paint Me Red
alternative rock, grunge

Kapela vznikla na podzim v roce 2017, kdy začala skládat své první blues rockové riffy. Od té doby experimentovala se žánry jako grunge, post-punk, psychedelic nebo hardcore, aby tak vytvořila svou unikátní směs, která poskytne dostatek prostoru pro sebevyjádření.

+ special guest

27 Čt
19.00 h
JanMrázek&MatoušVinš
Koncert
 
vstupné Dobrovolné

Honzíkova cesta - nová dobrodružství

Příběhy malého Honzíka, který jede sám za babičkou a za dědou na vesnici. Na nádraží ale potkává Matouše, který na něj z dálky mává a při tom už nacpává dýmku. Ona Honzíkova cesta (která je samozřejmě novodobým mýtem o mužské individuaci) se tak odbude na jednom místě, na rampě starého vlakového depa. Oba přátelé projdou cestou plnou nástrah, stínů, zvířat, démonů, pralesních stopařů a dalších zhmotněných obsahů osobního i kolektivního nevědomí, až konečně stanou před tvářemi velké Babičky a velkého Dědy.

Písně na hranici folku a post-folku věnované tentokrát tomu času, kdy už si definitivně uvědomujeme úspěch či neúspěch našich novoročních předsevzetí.

Matouš Vinš - cajon, irská flétna, zpěv
Jan Mrázek - texty a hudba, kytara, klavír, zpěv
Bára Kulichová - saxofon

28 Pá
19.00 h
Maso krůtí: Vánoční Soul(ó)ženy
Divadelní představení
akce měsíce
vstupné 150/200

Jak se mladá žena vyrovnává s potřebou naplnit společenský ideál z minulého století? Za každou cenu!
Říká se, že být nejlepší partnerkou znamená:
Být bohyní v kuchyni, dobrou matkou, nejlepší kamarádkou a v posteli děvkou.
Recept na hovno jsme zjistily.

Hrají členky nově vzniklého dívčího punkového souboru MASO KRŮTÍ : 
Eliška Shnikk Soukupová
Kateřina Smržová
Marta Sobotková

Ve spolupráci s:


Jana Fleglová (dramaturgyně)
David Smrž (zvukař) 
Kryštof Konopka (světlonoš)

Anežka Berčíková (produkce)

29 So
19.30 h
VekslImpro
Láďa Karda & Miloš Maxa
 
vstupné Dobrovolné

již jedenáctý VEKSL improvizační večer v kavárně Potrvá!
O VEKSLU: {z německého wechsel = střídání}
Láďa bude každý z těchto večerů hrát pokaždé s někým jiným a pokaždé něco jiného. Pozve si k sobě lidi, se kterými si vždycky chtěl zahrát, ale v životě na to nebyl čas a místo. Navíc poslední dobou zjišťuje, že ve dvou se improvizuje úplně nejlíp. Jako další přijal pozvání manažer divadelních aktivit Miloš Maxa.