Program | Září 2021

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
04 So
16.00 h
Symp + Swap v Potrvá
Ostatní
akce měsíce
vstupné 100,-

SYMP:

S první zářijovou sobotou přichází Symp do zelení zastřeného Potrvá. V jeho útrobach najdeš swap oblečení, naopak zahrádku jako stvořenou pro pasáže z Alenky v říši divů zaplní elektronická hudba.

SWAP:

Do swapu můžete přispět maximálně 5 kusy oblečení (bot nebo doplňků) ve výborném stavu. Nemusíte ale nosit nic a jen se přijít podívat a třeba si něco odnést. 👚👖👗👠🎩

Swap alias výměna věcí je narůstajícím trendem a alternativou k nákupu. Jde nám o to, aby swap nabízel věci, které byste si klidně koupili v obchodě. Pokud se nebudete bát přinést hezké věci, které vás třeba i stály víc, ale už pro ně nemáte využití, budete moct také vybírat z lepší nabídky, jelikož tento přístup očekáváme ode všech. Proto také budeme oblečení před zařazením pečlivě kontrolovat. Časem by se swap mohl stát opravdu náhradou nakupování. Zároveň se chceme postarat o kvalitu swapu, abyste si ho užili a rádi se na naše akce vraceli.❤️

Oblečení, které zbyde, bude darováno ekologicko-charitativnímu projektu Potex (www.potex.cz).🌱

ETIKA:

📌Úlovky si pečlivě vybírejte. Přemýšlejte, zda daný kousek opravdu budete nosit.

📌Buďte ohleduplní k ostatním.

📌Je zakázáno věci získané na swapu prodávat.

🖤Swap je součástí hudební akce Symp🖤: https://www.facebook.com/events/538680164013127?ref=newsfeed

💸Vstup na celý event je 100 Kč.💸

05 Ne
15.30 h
"Being Here" Video Release w/ special guest RUR:2
Ostatní
akce měsíce
vstupné dobrovolný příspěvek (doporučený a oceňovaný: 200)

U příležitosti digitálního vydání mého prvního singlu "Being Here" bych vás ráda pozvala na intimní koncert a promítání videoklipu.

Kavárna Potrvá se otevírá v 15:00 a program začne v 15:30 úvodním koncertem speciálního hosta RUR:2. Po krátké přestávce bude na velkoplošné obrazovce promítnut videoklip "Being Here." V druhé polovině pak Loes odehraje sólový koncert s původním materiálem, převážně z nového alba All I Ever Really Seem To Say.

 

Vstupné = dobrovolný příspěvek (doporučený a oceňovaný: 200 Kč).

 

RUR: 2

Špičkové akustické country duo RUR:2 (Ralph Schut na akustickou kytaru a Radek Vaňkát na Dobro) vám zaručeně nakopne nedělní odpoledne s úsměvem na tváři. Jejich verze písní od autorů jako Buck Owens, Merle Haggard nebo The Louvin Brothers se vyznačují precizními vokálními harmoniemi a vkusným instrumentálním doprovodem - nebo, abych použila jejich motto: "Balzám pro uši od robotů s duší."

 

LOES

Loes van Schaijk pochází z Nizozemska, je zpěvačka, písničkářka a instrumentalistka žijící v Praze. V evropských bluegrassových a folkových kruzích je oceňována pro svůj procítěný hlasový projev, přirozený zvuk, originální tvorbu písní a pro svůj cit a načasování jako basistka a doprovodní kytaristka. Díky jejímu přirozenému zvuku a vyprávění příběhů ji lidé přirovnávají k June Tabor, Mary Black, Sandy Denny, Joni Mitchell a Tracy Chapman. V listopadu 2021 Loes debutuje sólovou deskou All I Ever Really Seem To Say.

 

*********

 

To celebrate the digital release of my first single "Being Here," I would like to invite you to an intimate concert and screening of the music video.

Kavárna Potrvá opens at 15:00 and the program will start at 15:30 with an opening concert by special guest RUR:2. After a short break, the music video "Being Here" will be projected on a large screen. Then, for the second half, Loes will play a solo concert with original material, mostly from the new album All I Ever Really Seem To Say.

 

Entry = Voluntary donation (recommended and appreciated: 200 CZK)

 

RUR:2

The high-class acoustic country music duo RUR:2 (Ralph Schut on acoustic guitar and Radek Vaňkát on Dobro) is guaranteed to kick off your Sunday afternoon with a smile on your face. Their versions of songs by the likes of Buck Owens, Merle Haggard, and The Louvin Brothers, are characterized by precise vocal harmonies and tasteful instrumental accompaniment—or, to use their motto: "Balm for the ears from robots with soul."

 

LOES

Originally from the Netherlands, Loes van Schaijk is a singer-songwriter and instrumentalist based in Prague, Czech Republic. In European bluegrass and folk circles she is praised for her heart-felt vocal delivery, natural sound, original songwriting, and for her sensibility and timing as a bass, guitar and bodhrán player. Because of her natural sound and storytelling, people have compared her style to June Tabor, Mary Black, Sandy Denny, Joni Mitchell, and Tracy Chapman. Loes will make her solo debut with All I Ever Really Seem To Say in November, 2021.

06 Po
19.30 h
ANARKUSS + Overdrive In My Handbag
Koncert
akce měsíce
vstupné 180

Legendární Milemarker, navazující Challenger, kultovní fanzin Burn Collector – kolem Ala Buriana bylo vždy velmi živo. Pozoruhodná postava post-punkové scény se teď v projektu Anarkuss vydává vstříc dalšímu dobrodružství: folk-punkové duo, které spolu s Burianem tvoří Anne Hübschmann, jako by se vracelo ke zcela obnaženým kořenům hudby. Akustické kytary, dialog mužského a ženského vokálu, živelná aranžmá – a navzdory minimalistickému obsazení velká dávka energie. Al Burian coby anarcho-folkový buřič? V jeho případě je možné všechno, nechme se překvapit a akceptujme jednu z nálepek, která se na Anarkuss dobře hodí s odkazem na slavné album The Clash: tohle je „combat folk“! V pondělí 6. září se těšíme na shledání v našem oblíbeném Potrvá.

08 St
19.00 h
Finský pub quiz
Ostatní
akce měsíce
vstupné 200 Kč/tým

Kolik toho víte o zemi sauny, tisíců jezer a nekonečných lesů?

10 okruhů, 50 otázek. Srdečně vás zveme na kvízový večer s finskou tematikou. Chcete si prověřit své znalosti o této zemi? Dozvědět se, zda je vaší silnou stránkou finská kultura, sport nebo třeba historie? Nebo jednoduše jen máte chuť si s přáteli v příjemném prostředí vyzkoušet vědomostní soutěž s neobvyklým tématem? Těšíme se na vás ve středu 8. září v 19 hodin v Kavárně Potrvá! Kvíz zakončíme a vítěze odměníme kolem 21. hodiny.

Registrujte svůj 4členný tým na e-mailové adrese petr@skandinavskydum.cz. V e-mailu uveďte název týmu. Počet týmů je z důvodu kapacity kavárny omezen.

Vstupné: 200 Kč / tým (platba předem na účet, v případě zrušení akce ze strany pořadatele je poplatek vratný, jinak propadá)

(zvýhodněné vstupné 160 Kč pro týmy s alespoň jedním členem Skandinávského domu, napište nám při registraci prosím číslo členské kartičky)

Akce se koná v rámci festivalu Týdny finské literatury.

Co můžete vyhrát?

1. cena: 4x balíček produktů značky PokladyFinska + 4x audiokniha od OneHotBook
2. cena: 4x měsíční předplatné Aerovodu
3. cena: 4×2 vstupenky do kina Světozor

Ceny věnovaly PokladyFinskaOneHotBookAerofilms.

Jaká je první cena?

Každý ze čtyř balíčků pro vítězný tým obsahuje následující dva unikátní přírodní produkty od značky PokladyFinska:

09 Čt
19.30 h
TALK=TROUBLE / DIMITAR
Koncert
akce měsíce
vstupné 150

talkistrouble.bandcamp.com
talkistrouble.wixsite.com/music

 

 

DIMITAR je sólový projekt Adama z noise rockových OR nebo ambientního drone punku Tábor. S pomocí akustické kytary a temně laděné poezie vymetá pavučiny z nejzapadlejších koutů lidské duše a nachází nihilistické odpovědi na věčné existenciální otázky. https://soundcloud.com/dimitar666

10 Pá
19.00 h
PIKI + Fewer Owls
Koncert
 
vstupné 100

 

CZ: Zveme Vás na koncert pražské indie-rockové kapely, PIKI a Fewer Owls. Kapela PIKI vznikla v roce 2018 a nyní se po roce a půl vrací na pódium klubu, kde odehrála svůj první koncert v únoru 2019.

EN: We would like to invite you to the concert of the Prague indie-rock band, PIKI and Fewer Owls. The band PIKI was formed in 2018 and now after a year and a half they are returning to the venue, where they played their first concert in February 2019.

http://www.p1ki.cz/

16 Čt
19.30 h
KATASTR
Koncert
akce měsíce
vstupné 150

Táborský „two men project“ Patrika Tygra (ex C, Waawe) a Sváči (Please The Trees).  
Průzkumníci možností zvuku a rytmu, odkojení na elektronice a ambientu devadesátek i kraut rocku a psychedelii let sedmdesátých, odvážně směřují na soudobou experimentální a noise elektronickou scénu.

Live (stream 17. 3. 2021, Divadlo Oskara Nedbala Tábor)https://www.youtube.com/watch?v=AEbkIwsk7UU

22 St
19.30 h
LYSSA / BOLEHLAV
Koncert
akce měsíce
vstupné 150

Lyssa, jedni z posledních mohykánů zakládající generace labelu Silver Rocket, zjevně už existuje mimo čas, prostor a jakýkoliv aktuální dění. Kapela se pohybuje na scéně už dost dlouho na to, aby uvažovala o zaslouženým odpočinku, ale zdá se, že tuhle představu tvrdošíjně a zarputile odmítají. Jakoby jim každej další rok dodal novou dávku energie a chuti dál zkoumat, jak moc bordelu se dá udělat v nejklasičtějším power triu, co všechno se dá schovat za už starověkou škatulku „noise rock“ a co všechno se dá ještě vydolovat z jejich sice zachovalejch, ale přesto chátrajících tělesnejch schránek. Jejich poslední deska Bipolar z roku 2018 je pořád aktuální: pro Lyssu je totiž několik let a celosvětová pandemie jen jako potřesení rukou.
https://www.silver-rocket.org/katalog/lyssa-bipolar

Společně s nimi zahraje Bolehlav, jehož hudbu má Lyssa velmi v oblibě: nemilosrdná koláž elektronickejch, kytarovejch, hrdelních a dalších zvuků, produkovanejch jedním člověkem, nemá v současný době u nás obdobu, navíc Michal (vzpomenete si na něj třeba z Noartist) je jeden ze členů polabskýho kolektivu Sakraphon, k jejichž činnosti lze mít jen ten největší respekt. Bolehlav má za sebou se svou první deskou několik úctyhodnejch turné po Evropě a rád zahraje i v zapadlý maďarský vesnici, a to se počítá ještě víc!
https://bolehlav.bandcamp.com/

24 Pá
20.00 h
Tomáš Hrubiš
Koncert
akce měsíce
vstupné 120/150

Skladatel, pianista a pozoruhodná osobnost brněnské alternativy ve svých autorských skladbách osciluje mezi bryskní virtuozitou a melancholicko-psychedelickým výrazem inspirován Filipem Topolem, Philem Glassem i Johnem Cagem.

 

Jako klavírista-samouk má na svém kontě již dvě kritikou oceňovaná alba – Tlecí doba (2016) a Raport (2017). Ve svých autorských skladbách reflektuje osobní citové prožitky a způsobem hry vzdává poctu svému idolu, Filipu Topolovi. Právě úmrtí frontmana Psích vojáků (a vlastní emoční zemětřesení) bylo impulsem k nečekanému přerodu bytostného výtvarníka v začínajícího muzikanta. Neobyčejně rychle a intuitivně získané skladatelské i interpretační schopnosti Tomáše Hrubiše charakterizuje spontánní nevykalkulovaná tvorba z vnitřního přetlaku, klavírní brysknost a virtuozita, množství harmonických, rytmických i strukturálních nápadů, osobitost, upřímnost až rozervaná romantičnost. Hrubišovy klavírní imprese jsou osobním sdělením někdy syrově vykřičeným, někdy něžně ztišeným, mění se jejich barva, výraz i intenzita. Občas díky minimalistickému vrstvení - variování výchozího klavírního motivu, získává jeho hudba až psychedelický nádech. Nyní navíc experimentálně využívá i různých preparací nástroje (hra na korpus piána i jeho struny), aby změnil a obohatil jeho zvuk. V některých Hrubišových skladbách nepřeslechneme Topolovské riffy, jinde zase melancholie a zamyšlenost připomene Philippa Glasse a jeho filmovou hudbu, znalci objeví závan Satieho, Cage, Nymana, Hauschky.